Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Kakovostne zvočnice in e-knjige na: logo

Tiger

Tigri – največje mačke

Tigri so največje mačke na svetu in za mnoge tudi najlepše.

Zrastejo lahko do štiri metre in tehtajo tristo kilogramov. Zelo radi plavajo in se namakajo, kar je za mačke precej nenavadno.

Videli so jih že prečkati sedem kilometrov široko vodo, na dan pa lahko preplavajo skoraj trideset kilometrov. 
 

Mačji posebneži

Tudi v  marsikaterem drugem pogledu so tigri mačji posebneži. Čeprav so samotarski, se lahko občasno družijo ali celo poskrbijo za osirotele mladiče. Samci tigrov v nasprotju z mnogimi mačkami niso sovražni do mladičev, ampak so jih videli celo spremljati samico z družino. Samec bengalskega tigra je posvojil dva mladiča, ki jima je poginila mati, ter ju hranil, učil in branil, dokler se nista osamosvojila.
 

Popotniki

Tigri imajo svoje ozemlje, ki ga označujejo z urinom, iztrebki in sledovi krempljev na drevesih in na tleh, vendar se gibljejo na precej večjem območju. Takšna domača območja samcev so v Indiji lahko velika 1000 kvadratnih kilometrov, ponekod na Kitajskem pa celo 4000 kvadratnih kilometrov. Vsak tiger spremlja premike drugih s preučevanjem izločkov in sledi, ki so jih pustili na svoji poti.

Iskanje novega doma

Ko mladiči odrastejo, se mlade samice navadno preselijo na ozemlja, ki se držijo materinega. Njihovo ozemlje se lahko prekriva z večjimi ozemlji samcev. Samci ne prenašajo medsebojnega prekrivanja ozemelj z mladimi samci, zato se morajo mladi tigri podati na dolgo pot, da najdejo zapuščeno ozemlje ali ozemlje, kjer lahko premagajo trenutnega lastnika. V iskanju svojega prostora pod soncem lahko prehodijo dolge razdalje, tudi 650 kilometrov.
 

Deljenje hrane

Tigri imajo še eno posebnost: če ujamejo velik plen, ga brez težav delijo z drugimi. Opazovali so že, ko je samica delila hrano z osmimi tigri. Nekateri so bili z njo v sorodu, vendar so živeli že samostojno, nekaj pa jih je bilo povsem nepovezanih z njeno družino. 
 

Sobivanje z leopardi

Z drugimi vrstami živali pa tigri plena ne delijo in ga zavzeto branijo. Vendar na srečo v nasprotju z afriško savano, kjer isti plen lovijo različni plenilci, tigri nimajo neposrednih tekmecev, saj lovijo veliko večji plen kot drugi. Leopardi, ki živijo na istem območju, lovijo manjše živali in se tako izogibajo srečanju s tigri. Da bi preprečili srečanje, leopardi lovijo tudi v drugem delu dneva in živijo na obrobju gozdov, v katerih prebivajo tigri.

Plenjenje

Tigri se večinoma hranijo s srednje velikimi in velikimi sesalci, težkimi do 250 kilogramov, kot so razni kopitarji, lovijo pa tudi manjše živali in druge plenilce, tudi pitone in krokodile. Plen čisto po mačje zalezujejo in se zapodijo vanj, ko je dovolj blizu. Čeprav lahko tečejo zelo hitro, s hitrostjo do 65 kilometrov na uro, se hitro utrudijo in plen jim zlahka pobegne. 
 

Izredna moč

Njihova izredna moč se pokaže, ko velik plen prevrnejo na tla in ga tam obdržijo. Kasneje lahko žival zvlečejo tudi drugam, kar zahteva skoraj neverjeten napor. Nekoč je tigrov plen skušalo premakniti trinajst ljudi skupaj, a jim ni uspelo.
 

Ali veš?

  • Brez hrane lahko tigri preživijo kar dva tedna, potem pa lahko naenkrat pojejo več kot trideset kilogramov mesa.

 

Članek je bil objavljen v reviji Moj planet

Moj planet je izvirna slovenska poljudnoznanstvena revija za otroke od 8. leta naprej, ki radi spoznavajo živali, rastline, naravne pojave in ves ta širni svet okoli sebe.
Več o reviji >

Moj planet, julij-avgust 2021
Moj planet

Naročniki na dom prejmete 15% popusta in brezplačno kodo za celoleten dostop do izbranih nalog na interaktivnem portalu Učimse.com.

Menu